Skip links

Dünyanın En Küçük Obezite Cerrahisi Hastası

Dünyanın En Küçük Obezite Cerrahisi Hastası

2 yaşındaki bir çocuk dünyanın obezite cerrahisi uygulanan en küçük hastası oldu. Suudi Arabistan’da yaşayan ve henüz yürümeye başlayan çocuğun kilosu 37, vücut kitle indeksi ise 41. Ailenin yardım aramasının asıl sebebi ise çocuğun uyurken nefesinin kesilmesi, yani uyku apnesi.

International Journal of Surgery Case Reports dergisinde yayınlanan makaleye göre, çocuğun kilosunu kontrol etmek için girişilen iki diyet denemesi başarısız oldu. İlk kez 14 aylıkken bir endokrinoloğa muayene olan çocuk, 4 aylık bir diyetle kısmen kilo vermeyi başardı, ancak sonra fazlasıyla geri aldı.

Riyad’daki Prince Sultan Military Medical City’den  doktorları, ailenin çocuğun diyete uymasını sağlayabildiğinden emin olmadıklarını belirtiyor. Çocuk obezite kliniğine 25 kiloyken uyku apnesi ve bacaklarda şişme nedeniyle başvurdu. Diyet için yapılan girişimler sonuç vermeyip, çocuk 37 kiloya ulaşınca doktorları ameliyata karar verdi.

Cerrahlar laparoskopik sleeve gastrektomi operasyonu uyguladılar. Yani gıda alımını kısıtlamak için çocuğun midesinin dış kısımdaki büyük bölümü alındı ve mide bir muz şekline getirildi. Mide bandının aksine, bu cerrahi türü geri dönüşsüz.

Cerrahlar, sleeve gastrektominin bu güne dek bu kadar küçük yaşta uygulanmamış olduğunu bildiriyor. Muhtemelen bu, 2 yaşında morbid obez bir çocuğun obezite cerrahisi ile başarılı tedavisini bildiren ilk yayın. 2 ay içinde çocuk vücut ağırlığının % 15’ini kaybetti. 2010’daki ameliyattan 2 yıl sonra kilosu 23, vücut kitle indeksi de 24’e, yani normal sınırlara düştü.

Baker IDI Heart and Diabetes Institute’den Prof. Paul Zimmett durumu iki kelimeyle özetledi: “Şok edici” ve “alışılmadık”. Zimmett ekledi, “bu durum, yarın uzay gemilerimizin güneş sistemimiz dışına çıktığı ve uzayın derinliklerinde bilinmeyen bir yerleşim bulduğunu haber almamız gibi..” Bu ameliyatın çocuğun büyümesini nasıl etkileyeceğini bilmiyoruz ve doğru şekilde takip edilmediği taktirde vitamin yetmezlikleri yaşayabileceğini düşünüyoruz.

Örneğin Avustalya’da 14 yaşın altındaki çocuklara obezite cerrahisi önerilmiyor. Ülkemizde ise net bir konsensus olmamakla birlikte, 12 yaşında bir çocuğa uygulandığı bilinmekte. Bir başka yayından, Hindistan’dan 4 yaşında bir çocuğa bariatrik cerrahi uygulandığını da biliyoruz. 45 kilo ağırlığındaki bu vaka, Prader-Willi sendromu olarak bilinen nadir bir genetik bozukluğa sahipti ve günde 1400 kalorinin üstünde tüketiyordu.

Kaynak: news.com.au

Yorum yaz

Bitnami