Skip links

Süt İç Kolay Kilo Ver!

Süt İç Kolay Kilo Ver!
Yeni bir çalışmaya göre, düzenli egzersize kalsiyumdan zengin süt eklenmesi kas gelişimini ve yağ yakılmasını arttırıyor.
İki temel tipte egzersiz vardır: Aerobik egzersiz ve training. Kas güçlendirmeye yönelik olan ikincisi, genelde kadınların tercih ettiği egzersiz türü değildir. Ancak güncel bir çalışma, kas güçlendirme egzersizlerine ek olarak günlük süt tüketen kadınların tüketmeyenlere göre daha fazla yağ kaybettiğini ve daha fazla kas geliştirdiğini kanıtladı.
Medicine and Science In Sports and Exercise dergisinin Haziran 2010 sayısında yayınlanan çalışmada, egzersiz rutinlerinde kas geliştirme olmayan genç kadınlardan oluşan bir grup 12 hafta boyunca izlendi. Kadınlar günlük olarak kas geliştirici egzersiz programına başlatılırken, bir gruba günlük 500 ml yağsız süt verilirken, diğer gruba enerji içeceği verildi. Çalışmanın sonunda süt içen grup çok daha fazla kas kazanmış ve çok daha fazla yağ eritmişti.
McMaster Üniversitesi’nden Profesör Stu Phillips, kas dokusundaki artışı beklediklerini ancak yağdaki total kaybın beklentilerinin üzerinde çıkmasının şaşırtıcı olduğunu söylemiştir.
Araştırmacılar, sütün içindeki hangi komponentin etkili olduğunu tam olarak bilememekle birlikte, kalsiyum, vitamin D ve proteinin anahtar olduğunu düşünmektedir. Phillips, ayrıca kadınların daha fazla kas geliştirici egzersizleri düşünmesi gerektiğini vurgulamıştır. Ağırlık çalışmaları veya “strength training”, kasları geliştirirken metabolizmayı hızlandırır ve kemikleri güçlendirir; ki bunlar kadınların 30 yaşından sonra yitirmeye başladığı şeylerdir. Çalışmanın gösterdiği gibi, kas geliştirme ve süt içme gibi küçük değişiklikler bile sağlığınız ve kilonuz üzerinde inanılmaz düzelmeler sağlayabilir.
Kalsiyum ve Kilo Üzerine Daha Fazla Gerçek
Aslında kadınlara bir kaç yıldır diyetlerine kalsiyum eklemelerinin kilo kaybına yardımcı olacağı söylenmektedir. 2009’da yapılan bir çalışmada kalsiyum desteğinin kilo kaybını hızlandırdığı bildirilmiştir.
British Journal of Nutrition dergisinin Mart 2009 sayısında yayınlanan bu çalışmada, diyetlerinde önerilen günlük 1.000 mg kalsiyumu almayan kadınlar incelenmiştir. Araştırmacılar kadınların bir grubuna düşük kalorili diyete ek olarak günde 1.200 mg kalsiyum desteği vermişlerdir. 15 haftalık çalışmanın sonunda kalsiyum desteği alan kadınlar, almayanlardan 4 kat fazla kilo kaybetmiştir.Araştırmacılar, vücutta kalsiyum eksikliği durumunda beynin eksikliği algıladığına ve açlık hissini arttırarak kalsiyum alımını sağlamaya çalıştığına, bunun da kişilerde aşırı yeme isteğine yol açtığına inanmaktadır.
Diyete Kalsiyum Eklenmesi
19 yaş ve üstündeki tüm kadın ve erkeklere diyetlere 1.000 mg günlük kalsiyum eklemeleri önerilmektedir. Ayrıca kalsiyumun emilmesi için günlük 400-600 IU D vitamini de zorunludur. Daha fazla miktarlarda kalsiyumun ek yararı olmadığı gibi, böbreklerde hasara neden olabilir.
Hazırlayan: Op.Dr.Murat Üstün
Kaynaklar:
ScienceDaily.com “Milk: Two Glasses a Day Tones Muscles, Keeps the Fat Away in Women, Study Shows” Retrieved July 2, 2010.
Medical News Today “Calcium for Weight Loss” Retrieved July 2, 2010.
Office of Dietary Supplements “Calcium” Retrieved July 2, 2010.
İlk kez sitemizde..
www.medicorium.com©   kaynak gösterilmeden ve link eklenmeden alıntı yapılamaz.

Yorum yaz

Bitnami