Skip links

Yeme Alışkanlıklarınızı Düzeltmenin 6 Yolu

Yeme Alışkanlıklarınızı Düzeltmenin 6 Yolu
-Daha fazla meyve-sebze yiyin: Meyve- sebze ağırlıklı bir beslenme kalp damar hastalıkları riskinizi ve kolesterol seviyelerinizi azaltacaktır. O nedenle atıştırma olarak cips yerine havuç, salatalık gibi şekersiz meyve-sebzeleri tercih etmelisiniz.
-Günlük kalorinizi öğünlere dengeli olarak dağıtın: Bunun anlamı, her öğünde yediğiniz her şeyin sağlıklı olmasını sağlayamayabileceğinizdir. Bu nedenle bir öğünde sağlıksız gıdalara ağırlık verdiyseniz bir sonraki öğününüzün ekstra sağlıklı olması ile bunu dengelemelisiniz. Eğer öğle yemeğinizde ekstra kalori veren fast food tükettiyseniz, akşam ekstra sağlıklı bir öğün almalısınız.
-Sağlıksız gıdaları azaltın, ama tamamen yasaklamayın: Çoğu zaman lezzetli ve yemekten keyif aldığımız gıdalar sağlıksız veya ekstra kalorilidir. Bu gıdaların miktarlarını azaltmak kaloriyi azaltır. Tamamen yasaklamak ise o gıdaya karşı isteğinizi kamçılayabilir.O nedenle, makul sıklık ve ölçülerde bu gıdalardan da lezzet almaya bakın.
-Tuz alımını azaltın: Aşırı tuz tüketimi kan basıncınızı ve kardiyovasküler aktivitenizi arttırır. O nedenle gıdalarla ekstra tuz tüketmeyi veya aşırı tuz içeren işlenmiş gıdaları bırakın. Yemeklerinizi kendiniz hazırlıyorsanız lezzetlendirmek için çok az miktarda tuz ekleyin. Tad alamıyorsanız da bir süre devam ettiğinizde tad algınızın değiştiğini farkedeceksiniz.
-Mantıklı miktarlarda yiyin: Öğünlerde tabağınızı doldurmayın, tencereyi masaya koymayın. Her lokma arasında çatal-kaşığınızı masaya bırakmayı deneyin. Lokmaları uzun uzun çiğneyeerek aldığınız lezzeti arttırın. Tabaklarınızı küçültün, yemeklerin yanına marul, domates gibi garnitürlerle destek sağlayın.
-Düzenli olarak yiyin: Öğünleri mümkün olduğunca aynı saatlerde yemeye dikkat edin. Bir öğünü atlamanız gerekiyorsa mutlaka ara atıştırmalarla bir sonraki öğünde aşırı yemeden kaçının.

Yorum yaz

Bitnami